Czym w ogóle jest trening mentalny?
TRENING MENTALNY jest to trening umysłu mający na celu poprawę wyników sportowych.

Umysł, na temat którego wiele rozpraw psychologicznych, filozoficznych napisano, rozumiem tutaj jako ludzką psychikę i wszystko co związane z aktywnością mózgu, jak np. myślenie, spostrzeganie, odczuwanie emocji, regulowanie uwagi czy proces uczenia się. Cały trening mentalny jest w zasadzie badaniem relacji umysł – ciało. Chodzi o to, by tą relację zacząć rozumieć i wzajemny wpływ na siebie umysłu i ciała.

Ludzie często używają intuicyjnie technik psychologicznych, jednakże wykorzystywanie ich bardziej świadomie = bardziej efektywnie.

We współczesnym świecie trenowanie umiejętności psychologicznych przez sportowców, stało się już praktycznie standardem. Kto ma do czynienia ze sportem, wie, że niejednokrotnie wygrywa „głowa”, „mocna psycha”, itp., tak też oceniają to zawodowi sportowcy. Sam E. Hörst napisał, że droga do szczytu to nie tylko włókna mięśniowe, ale także połączenia neuronalne w mózgu.

Podobnie jest we wspinaniu.

Poza bardzo sprawnym, silnym i wytrenowanym ciałem, techniką, potrzeba nieraz umiejętności opanowania stresu, lęku, własnych ograniczeń, potrzeba pewności siebie, koncentracji czy motywacji do trenowania oraz walki o wyniki i pokonywanie kolejnych stopni trudności. Niektórzy mają te cechy wrodzone, czy wykształcone, a niektórzy nie i warto zainwestować energię, gdyż można je rozwinąć poprzez trening mentalny.

Trening mentalny może być wspaniałym wsparciem treningu ciała na drodze do wymarzonych celów i stawaniu się coraz lepszym. Oczywiście jasnym jest fakt, że jest on dodatkiem do trenowania i nie zastąpi litrów przelanego potu, dajesz z siebie maxa fizycznie plus dodatkowo pracujesz „wewnętrznie”!

Na czym polega trening mentalny?

Na początku ważne by ponazywać sobie nad czym konkretnie chcę pracować? Co utrudnia mi rozwój i osiąganie sukcesu, czy np.:

mam trudności w motywowaniu się do regularnych i rzetelnych treningów,
podczas lub przed wspinaniem odczuwam lęk, mimo iż nie ma realnego zagrożenia,
zżera mnie stres przed kluczowym przejściem, np. włącza się telegraf, czy drżenie innych mięśni, serce bije za szybko, ruchy stają się mniej skoordynowane,
trudno mi się skoncentrować,
jak czuję, że zaczyna mi dobrze iść, to np. łapię kontuzje,
brakuje mi pewności siebie, wytrwałości, łatwo się poddaję,
i wiele innych…

A być może nic mi nie utrudnia, ale chcę być jeszcze lepszy? Tak, jak napisał T. Caldwell:

„Jako zapalony wspinacz zawsze poszukuję narzędzi, które umożliwią mi bycie jeszcze lepszym”.
Na tym polega diagnoza potrzeb.
Następnie wybiera się określone techniki i ćwiczy mózg, tak jak ciało.

„Umysł buduje mózg” (R. Hanson)
Poprzez trening umysłu powstają nowe połączenia neuronalne w mózgu, tak jak w procesie uczenia się. Umiejętności psychologicznych nie da się niestety nauczyć w godzinę, wymaga to regularnego i konsekwentnego powtarzania.

Najogólniej trening mentalny polega na zwiększaniu świadomości własnego wspinania, świadomości siebie, przez trening uważności, czyli kiedy stale przyglądam się samemu sobie, analizuje swoje reakcje i zachowania, zaczynam je rozumieć i kontrolować.

Jakie można osiągnąć efekty?

zwiększenie motywacji do regularnego i rzetelnego trenowania,
wzrost poczucia pewności siebie i wiary we własne umiejętności,
zwiększenie umiejętności radzenia sobie ze stresem i lękiem,
poprawa umiejętności koncentracji uwagi,
optymistyczne przetrwanie kontuzji i powrót do formy,
zwiększenie świadomości siebie i własnego wspinania,
To wszystko ma wpływ na poprawę wyników sportowych!

Jakie są sposoby pracy?

indywidualna diagnoza potrzeb i wyznaczanie celów,
techniki motywacji i nastawienia do trenowania, zawodów, wspinania,
techniki relaksacyjne: oddechowe, trening autogenny, progresywny,
techniki wizualizacyjne,
trening koncentracji uwagi,
wsparcie podczas kontuzji,
Tak, by sport, czy pasja były przede wszystkim źródłem radości, rozwoju, samodoskonalenia, sprawdzania swoich możliwości, osiągania wyników i dostarczał innych niezapomnianych emocji.

Powodzenia
Magda